Pohádka (Christlhof) - tajemné stavení

Polorozpadlý statek Pohádka (Christlhof) se nachází na samotě uprostřed krásných luk s nádhernými výhledy nedaleko Čachrova v místech, kde se z Pošumaví stává Šumava. Jak je okolí statku malebné, o to je stavení děsivější. Údajně sálá temnou a negativní energii.

Podle místních pověstí Pohádku proklela v roce 1828 stařena, která byla obviněna z požáru v nedalekém Strážově a na louce u Pohádky byla rozlíceným davem ubita.

Původní osada tří statků z 16. století byla postavena německou rodinou Pangerlových. Jediné do současnosti dochované stavení je z 19. století. Rodina Panglerových byla po válce ze stavení odsunuta. Vlastníci se poté často střídali. Údajně se jeden z majitelů se na Pohádce oběsil a jeho žena zešílela.

Až do svého zatčení zde v letech 1991 - 1994 žil a zřejmě i vraždil Ivan Roubal (*1951, +2015), doživotně odsouzený vrah. Původně měl záměr chovat jeleny, povolení však nezískal, choval tedy vietnamská prasata, drůbež a pár koní.

Během pobytu na Pohádce začal se svojí vražednou činností. Přímo na Pohádce se měl v roce 1991 zbavit svých dvou známých. Obětí měl být František Heppner a jeho ruská přítelkyně, kteří záhadně zmizeli. Ivan Roubal používal Heppnerovo auto a prodával jeho nábytek. Tato vražda mu však nebyla nikdy prokázána. Těla pohřešovaných nebyla nikdy nalezena, údajně se svým příbuzným svěřil, že je zkrmil prasatům.

Roubal vraždil i v Praze a v jiných částech republiky. V březnu 1994 byl zatčen a až v roce 2000 odsouzen na doživotí za pět dokázaných brutálních vražd.

Po zatčení zůstala prasata i další zvířata uzavřena ve chlévě a umřela hlady, kolem stavení se dlouho linul puch rozkládajících se těl zvířat.

V současnosti stavení chátrá. V roce 2010 bylo zapáleno, oheň Pohádku nezničil. O častých návštěvách zvědavců a dobrodruhů svědčí např. graffiti na stěnách. Údajně jsou zde slyšet kroky nebo naříkající hlasy. Vstup do rozpadajícího se stavení je však životu nebezpečný.

Ivan Roubal zemřel v karvinském vězení v roce 2015.

Jak se tam dostanete:

Pohádka leží mimo značené turistické trasy. Je dostupná po lesních cestách, běžným automobilem se na ní nedostanete.

Z Vítně – dojdeme/dojedeme z Vítně po silnici na Mladotice až ke křižovatce s lesní cestou. Lesní cesta odbočuje vpravo do lesa asi 300 metrů před Mladoticemi. Lesními cestami a po lukách stoupáme k Pohádce. Délka od křižovatky cca. 2 km.

Z Čachrova – dojdeme/dojedeme z Čachrova po modré turistické trase do vesničky Bradné. Z Bradného je cesta dlouhá 2,7 km. Nesmíme zapomenout včas odbočit z modré trasy do lesa.

(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Mapa